Masters of Motorsport

Poznaj historię Kajto

Udostępnij zasób:

Najważniejsze informacje o zasobach

Dowiedz się, jak Kajetan Kajetanowicz został jednym z najbardziej utytułowanych kierowców Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) ostatnich lat
Poznaj rajdową historię Kajto
Motorsport

Już w 2008 roku Kajetanowicz zapewnił sobie pierwszy poważny sukces, zostając wicemistrzem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i mistrzem grupy N. Zaledwie dwa lata później zdobył swój pierwszy z czterech tytułów mistrza Polski. W latach 2010–2013 Kajetanowicz cztery razy z rzędu zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Polski.

1. 2014

W sezonie 2014 Kajetanowicz startował w Rajdowych Mistrzostwach Europy. W 8 rundach tego prestiżowego cyklu załoga LOTOS Rally Team zgromadziła 100 punktów i zajęła czwarte miejscew klasyfikacji generalnej sezonu. W siedmiu z ośmiu rund Mistrzostw Europy Kajetanowicz startował po raz pierwszy w karierze. Mimo tego, w nowych i nieznanych rajdach Polak potwierdził swoje umiejętności – wygrał 13 odcinków specjalnych, 41 ukończył w pierwszej trójce, a w dwóch rajdach stawał na podium.
  2. 2015

W 2015 roku wywalczył tytuł Rajdowego Mistrza Europy. Drogę do tego najważniejszego sukcesu w karierze Kajetan rozpoczął od bezapelacyjnego zwycięstwa w Rajdzie Janner, w którym wygrał z miażdżącą przewagą. Szybkie tempo zaprezentował również miesiąc później w zimowym rajdzie na Łotwie, skąd wywiózł cenne punkty. W debiucie w Rajdzie Irlandii finiszował na drugiej pozycji, tuż za zwycięzcą-Irlandczykiem Craigiem Breenem. W maju skutecznie wywalczył miejsce na podium podczas niezwykle trudnego rajdu na Azorach. Ważnym punktem sezonu był imponujący debiut na szalenie szybkich szutrach w Estonii, gdzie zajął drugie miejsce. Drugą połowę mistrzostw rozpoczął od trzeciego miejsca w Rajdzie Barum – najmocniej obsadzonej rundzie sezonu, ustępując jedynie czeskim zawodnikom. Dwa ostatnie rajdy w sezonie to triumfalny nokaut na krętych oesach Cypru oraz rewelacyjna postawa i zwycięstwo w kultowym Rajdzie Akropolu, podczas którego przypieczętował tytuł Rajdowego Mistrza Europy.
  3. 2016

W sezonie 2016 Kajetan Kajetanowicz powtórzył sukces z 2015 roku i drugi raz z rzędu sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Europy. W klasyfikacji zespołowej europejskiego czempionatu bezapelacyjnie triumfował także zespół Kajetanowicza – LOTOS Rally Team.
  4. 2017

Opracowanie strategii na sezon 2017, tak aby jej wynikiem był trzeci triumf, wymagało perfekcyjnego przygotowania całej ekipy LOTOS Rally Team. Cykl FIA ERC składał się z ośmiu rund rozegranych w okresie 8 miesięcy. Każda odbywała się w innym europejskim państwie. Zmagania rajdowe Polaków rozpoczęły się już wiosną na wulkanicznej wyspie Świętego Michała (archipelag Azory), oddalonej o blisko cztery tysiące kilometrów od Polski.
  5. 2018

Rok 2018 był debiutanckim sezonem startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC2). Kajetanowicz wziął udział w czterech rajdach: Sardynii, Niemiec, Turcji i Katalonii. Utworzył duet z Maciejem Szczepaniakiem, bardzo doświadczonym pilotem, który na swoim koncie ma już ponad 100 startów w cyklu WRC. Kierowca LOTOS Rally Team zdobywał doświadczenie w nowych dla siebie rajdach, a mimo tego wygrał aż dziewięć odcinków specjalnych, kończąc poszczególne zawody odpowiednio na siódmym, piątym i dwa razy czwartym miejscu w WRC2. Podczas ostatniego startu w Katalonii finiszował, ustępując tylko zawodnikom startującym samochodami fabrycznymi (Skody i Volkswagena).
  6. 2019

Sezon załogi LOTOS Rally Team w Rajdowych Mistrzostw Świata 2019 to łącznie aż pięć podiów i jedna wygrana na siedem startów. Ponad 1840 kilometrów walki na 89 odcinkach specjalnych, z których 20 wygrali i aż 52 ukończyli na podium. 28 dni rywalizacji w rajdówce, blisko 40 z dniami testowymi. Łącznie prawie 21 godzin nieustannej, ekstremalnie szybkiej jazdy na czas, o której wyniku wielokrotnie decydowały ułamki sekund.
  7. 2020

W 2020 roku Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak stanęli do boju w kategorii WRC 3. Choć pandemia koronawirusa mocno komplikowała plany załogi LOTOS Rally Team, Kajetanowicz i Szczepaniak odnieśli kolejny sukces, drugi rok z rzędu stając na podium swojej kategorii na koniec sezonu.
  8. 2021

W 2021 roku na siedem startów Kajto i jego zespół sześciokrotnie stawali na podium, zajmując drugie miejsca w Estonii, Hiszpanii i trzecie w Rajdzie Monza, a wygrywając w Chorwacji, Portugalii i w Grecji.
  9. 2022

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak mają za sobą spektakularny sezon, w którym imponowali znakomitym tempem, przekładającym się na świetne wyniki. Polska załoga zajęła sześć miejsc na podium w siedmiu rajdach, zdobywając podium w Estonii i Hiszpanii, drugie miejsce w Chorwacji, Portugalii i Nowej Zelandii oraz spektakularne zwycięstwo w Rajdzie Safari.